Krytí psa - jak na to?

08.02.2011 21:21

Pokud chovatel zatouží po štěňátkách, bude nutné psa a fenku tzv. připustit, aby došlo k pohlavnímu aktu neboli krytí. Jak si počínat, aby vše proběhlo, tak jak má, a čeho se naopak vyvarovat?

 

Vhodný věk fenky

Ve věku 8-12 měsíců přichází období prvních rozmnožovacích aktivit feny a následně pohlavní dospělosti. Vzhledem k vývinu a tělesné dospělosti je však vhodné s připuštěním počkat u velkých plemen do 18. měsíce, u středních plemen do 15. měsíce a u malých plemen do 12.-15. měsíce.

 

Hárání - mění povahu feny?

Fena hárá obvykle 2x za rok /většinou na jaře a na podzim/ a obvykle je promiskuitní - páří se s každým psem. Období hárání trvá 18-21 dní a fenka v této době mění své chování, ztrácí svou původní poslušnost a může se zaběhnout. Hárání je doprovázeno změnami zevních rodidel a po dobu 4-14 dní krvavým výtokem.

 

Jak zabránit hárání

Po dobu hárání je možné fenu držet v uzavřeném kotci. Fenkám se dají navléci i jakési „ochranné“ kalhotky, které kryjí zevní pohlavní orgány. Doporučuje se rovněž sterilizace, což znamená u fen podvázání vejcovodů, u psů podvázání chámovodů. Zvířatům je tak zachována pohlavní aktivita, ale nemůže dojít k březosti. Určitá rizika s sebou nese hormonální antikoncepce nebo přerušení březosti.

 

Pohlavní akt - jak to probíhá?

K pohlavnímu aktu - krytí - dochází v období 12.-13. dne říje. Při pohlavním aktu pes naskakuje na fenu nebo dochází k poloze záď k zádi, což je poloha častější a pro oba pohodlnější. Mluvíme o tzv. „svázání“. Vlastní akt trvá 10-30 minut a je při něm do blízkosti krčku děložního vstříknuto semeno.

 

Při prvním krytí je vhodné, aby byl přítomen zkušený chovatel a dokázal celý akt regulovat a případně i napomoci. Po úspěšném páření dochází k zabřeznutí feny a hárání se zastavuje. Doba březosti trvá obvykle 63 dní.

 

Rady ke správnému krytí

  • dobře rozvážit výběr krycího psa
  • vhodnější je jezdit s fenkou za psem - pes je tak ve „svém“ prostředí
  • je vhodné vybrat oplocený prostor, krytí by nemělo probíhat na vodítku
  • místo musí být klidné, bez přítomnosti dalších psů a fen
  • respektovat delší milostnou předehru

 

Nežádoucí krytí

Dojde-li k nežádoucímu krytí, má chovatel následující možnosti:

  • ihned po aktu výplach pochvy feny 50ml kyselého roztoku nebo 1% roztokem oxidu vodičitého
  • podání 1/2 až 1 tabletu Postinoru do 2 hodin po aktu
  • hormonální přerušení březosti pomocí injekční aplikace hormonů, která se provádí 5., 7. a 9. den po nakrytí. Toto řešení však pro fenu přináší značná rizika.