Psi do kapsy

08.02.2011 21:47

Přestože mají vzhled hraček,povahou to jsou psi jako všichni ostatní:živí,bystří,inteligentní,oddaní,nekonfliktní,snášenliví,přítulní i věrní. Mnohé vlastnosti,které obdivujeme na štěňatech se podařilo upevnit i v dospělosti.I malí pejskové milují vycházky,hry se svými druhy i lidmi,i oni vyžadují odpovídající výchovu,výcvik a skutečnou psí stravu.

 

Chov trpasličích plemen má svá specifika,která je nutno brát v úvahu.Z biologického hlediska představují jak mimořádně malý,tak i mimořádně velcí psi odchylku od normálu,kterou lze dlouhodobě udržet jen pod kontrolou člověka,což znamená udržet veškeré extrémy v rozumných mezích.Ale kde je tato hranice? Pokud pes přestává plnit své biologické funkce,nedokáže se sám rozmnožovat a postarat o své potomstvo,stává-li se celý jeho život řetězcem zdravotních komplikací,byly tyto hranice bezpochyby překročeny.K tomu všemu může dojít a také dochází,pokud se produkují psy co nejmenší a nebo největší a nejtěžší.

 

Čivava kolem dvou a půl kil je sice malá,ale velmi životná a odolná,kilová čivava je roztomilejší,ale s největší pravděpodobností ji nebude možné použít k dalšímu chovu. Malí psi většinou nejsou problém,ale jen při zachování(nikoliv přehnání)typických znaků plemene. Trpasličím psům se v průměru rodí mnohem méně mláďat než je u psů obvyklé,ale štěňata jsou vzhledem velikosti matky relativně velká,což může způsobit i komplikace u porodu.Malí psi musí na srovnatelné životní projevy vydat podstatně více energie než psi velcí.Proto také strava,kterou přijímají by měl být energeticky vydatnější.

 

Teplo odevzdávající plocha u malého psa je ve srovnání s hmotností relativně větší než u velkého,proto se malý pes začne v chladu dříve třást a také dříve prochladne.Ne však proto,že by byl změkčilý,ale protože má velké tepelné ztráty,které dokáže vyrovnat rychlejším pohybem.Výhodou malých plemen je charakteristická dlouhověkost.Velcí psi se dožívají průměrně kolem osmi let,malá plemena se dožívají dvojnásobek.Co se týče jejích dospívání,malý pes dospívá kolem půl roku věku a velký kolem druhého roku života.Doba jejich aktivního dospělého života je tedy velmi krátká.Trestání malých psů je nezbytné omezit na tresty slovní,i když pevné vedení potřebují stejně jako velcí psi.Úder novinami nebo proutkem,mohou mít nedozírné a třeba i trvalé následky.Osvědčené potrestání je vytahání za kůži za krkem,samozřejmě s rozumem a v krajním případě. Specifiku trpasličích psů je nezbytné respektovat i při sociálních kontaktech,proto je nutné se setkávat s ostatními psy,jen tak se u nich vytvoří žádoucí klidná a vyrovnaná povaha bez projevů hysterie a strachu.Je však nutné vybrat zaručeně přátelského a raději ne příliš velkého psa.Při každém styku s jiným psem buďte vždy obezřetní. Ten nejmenší psík bude dobrý společník,spolehlivý hlídač,aktivní sportovec,vytrvalý turista a v případě potřeby i srdnatý ochránce. I ti nejmenší psi jsou psi-pokud z nich člověk nevychová něco jiného.